Frida Karlsson tränade stakning med långloppseliten

av Max Östlund • 11.11.2024
Frida Karlsson har tränat med Team Ramudden på Teneriffa
I stället för att förbereda sig på snö i Sverige, väljer Frida Karlsson att möta sol och värme på Teneriffa för sin alternativa träning. Tillsammans med det svenska långloppslaget har hon bland annat tränat stakintervaller och lite lugnare pass.

I stället för att förbereda sig på snö i Sverige, väljer Frida Karlsson att möta sol och värme på Teneriffa för sin alternativa träning. Tillsammans med det svenska långloppslaget har hon bland annat tränat stakintervaller och lite lugnare pass.

Frida Karlsson har under en tid befunnit sig på Teneriffa för att fokusera på sin rehabträning. Den 25 oktober meddelade landslaget att Frida nu ställde in snölägret i Vålådalen på grund av en gammal fotskada.

– Det är en överbelastning i mjukdelarna i vänster fot, som i kombination med en tuff träningshöst bidragit till över- och felbelastning av bland annat ljumsken, sa Frida Karlsson i samband med en pressträff.

I stället kommer hon att fokusera på alternativ träning och bland annat cykling på Teneriffa. Något hon avslöjat i bland annat sociala medier.

Teneriffa – återkommande lägerort under hösten

Den här årstiden finns normalt sett väldigt mycket skidåkare på Teneriffa. Under fjolåret var både Lager 157 Ski Team och Team Ramudden på plats på den lilla kanarieön. I år är även Team Ramuddens damer på plats, medan herrarna spenderar sitt läger på det spanska fastlandet.

Julie Kvale Støstad är Team Ramuddens nyförvärv från Team Næringbanken Stora Enso, på damsidan. Hon är dessutom en flitig fotograf på sociala medier. I ett fotocollage med rubriken ”Takk for nå, Tenerife ☀️ ⛰️” ses Team Ramuddens damer tillsammans med Frida Karlsson i rullskidsutrustning under flera bilder. Från Team Ramudden deltog Julie Kvale Støstad, Emilie Fleten och Ida Palmberg.

– Härligt gäng att vara på tur med, säger Støstad i ett meddelande till Längd.se och fortsätter:

– Vi tränade stakintervaller och några lugnare pass tillsammans.

Läs också: Team Ramudden – Pro Team presentation Season XVI

Team Ramudden har nyligen avslutat sitt läger på Teneriffa efter närmare tre veckors hård träning. Än så länge hittar vi inga åkare från Team Ramudden anmälda inför Bruksvallsloppet, den svenska premiärtävlingen. Däremot finns flera åkare från Eksjöhus på plats i startlistan. Julie Støstad har dock fortsatt träningsfokus.

– Jag blir hemma för att träna inför Bad Gastein, avslutar Støstad.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Tage Börjesson krossade Klæbo – Stina vann i Norge

    by Kjell-Erik Kristiansen
    21.08.2026
  • 1

    OS-segraren i mål efter 8 timmar

    by Kjell-Erik Kristiansen
    18.08.2026
  • 1

    Delade inte ut gåvor på hemmaplan

    by Kjell-Erik Kristiansen
    25.08.2026
  • 1

    Myhlback byter skidmärke

    by Langd.se
    09.07.2026
  • Morten Eide Pedersen (NOR) - Ski Classics Bad Gastein Criterium - Bad Gastein (AUT).
    1

    Fick besked på Instagram – stod plötsligt utan team

    by Ingeborg Scheve
    01.07.2026

Fler artiklar

  • Tova från Ramudden till Team GS8

    Team GS8 har meddelat att de värvar Tova Andersson inför Ski Classics World Championship Season XVIII (2026/2027).
    av Leandro Lutz
    24.08.2026
  • Strelow och Vobornikova bäst i Citybiathlon i Dresden

    av Kjell-Erik Kristiansen
    23.08.2026
  • Moa har 50.000 skäl att vara nöjd i Trondheim

    av Kjell-Erik Kristiansen
    23.08.2026
  • Direkt från dansgolvet till semifinal i Toppidrettsveka

    av Kjell-Erik Kristiansen
    22.08.2026
  • Stenshagen dominerade – svenskarna ner på jorden igen

    av Kjell-Erik Kristiansen
    22.08.2026