VM-tvåan i skidskytte är gravid

av Ingeborg Scheve • 10.10.2024
Skidskyttestjärnan fick sitt stora genombrott förra vintern, men nu skall hon bli mamma för första gången. Hon siktar dock på en retur till skidskytte-toppen till OS i Italien 2026.

Skidskyttestjärnan fick sitt stora genombrott förra vintern, men nu skall hon bli mamma för första gången. Hon siktar dock på en retur till skidskytte-toppen till OS i Italien 2026.

28-åringen tog två medaljer på skidskytte-VM i tjeckiska Nove Mesto na Morave senast. Först silver i distanstävlingen och sedan brons i stafetten. Det slutade med en tionde plats totalt i världscupen, men nu kommer hon inte att synas i tävlingsspåret i vinter.

Blev tvåa i showtävlingen på Stockholm stadion


Det tyska skidskyttestjärnan Janina Hettich Walz avslöjar att hon är gravid och snart blir mamma för första gången. Men hon tränar fortfarande hårt, även om det bara återstår några veckor till födseln.
– Huvudfokus är att lyssna till kroppen och anpassa träningen därefter. Jag har tät kontakt både med mina tränare och läkare för att lägga upp loppet bäst möjligt för mig och barnet, säger hon till tyska tidningar.


Vill vara en förebild
Den tyska skidskytten skall nämligen inte bara bli mamma för första gången. Janina Hettich Walz önskar att vara en förebild för andra och visa att man kan fortsätta karriären efter en födsel.
Många skidåkare har gjort det tidigare, speciellt i Ryssland där åkarna ofta rekommenderas att få barn i ung ålder. Och i det franska laget har det nyligen varit rena babyboomen med Justine Braisaz-Bouchet, Marie Dorin-Habert och Anais Chevalier-Bouchet. Men i Tyskland har det inte hänt lika ofta, senast var det Denise Herrmann som blev mamma, men hon har ju lagt av.


– I tyskt skidskytte är det inga kvinnliga åkare som i nyare tid fått barn och sedan kommit tillbaka på högsta nivån. Nu önskar jag att vara en pionjär på det i Tyskland, säger Hettich Walz och fortsätter:
– Det var inte det jag tänkte först, men nu ser jag att jag kan visa andra åkare att det går att kombinera familj med en karriär på högsta nivån. Jutine Braisaz-Bouchet och flera andra er ju bevisen på det. Och det har gett mig tron på att jag kan greja det.


Samtidigt vill inte Hettich Walz sätta andra som standard för sig själv.
– Jag måste lyssna till min kropp och hitta min egen väg, säger hon och hintar att hon kan vara tillbaka i landslaget redan i 2025 om allt går bra.
– Jag tog stora steg förra vintern och jag önskar att bli ännu bättre. OS i 2026 är en stor motivation för mig och jag hoppas att jag kommer dit. Men jag har också alltid önskat mig en familj och ser fram emot det, säger Janina Hettich Walz.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Det här skall Jean-Marc jobba med framöver

    by Kjell-Erik Kristiansen
    23.03.2026
  • 1

    Veckans program och TV-tider för längdskidor och skidskytte

    by Langd.se
    13.01.2026
  • 1

    Tandrevold överväger ny idrott

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    24.03.2026
  • 1

    Skidskytten lägger av – kan fortsätta karriären i Ski Classics

    by Adéla Ročárková
    11.03.2026
  • 1

    – Tack för mig, säger den tidigare världsmästaren

    by Kjell-Erik Kristiansen
    19.03.2026

Fler artiklar

  • Känslosam avslutning – vann karriärens sista Pro Tour-lopp

    Anikken Gjerde Alnes avslutade karriären på allra bästa sätt. I Grand Finale Summit 2 Senja tog hon en imponerande seger i sitt sista Ski Classics Pro Tour-lopp och säkrade samtidigt totalsegern i en redan stark säsong.
    av Langd.se
    29.03.2026
  • Riege avgjorde i spurten – krönt till Ski Classics World Champion

    av Langd.se
    29.03.2026
  • Bästa Pro Team Director Säsong XVII – Bruno Debertolis

    av Leandro Lutz
    29.03.2026
  • Tider och startlistor inför söndagens tävlingar

    av Langd.se
    29.03.2026
  • Hanna Öberg tog SM-guld – vann duellen mot systern

    av Langd.se
    28.03.2026